+420 605 118 410 elektrovent@elektrovent.cz

Elektrické otevírání světlíků

Elektrické otevírání střešních světlíků (oken v horizontální rovině) je v drtivé většině případů řešeno lineárními (vřetenovými) motory.

Hlavními charakteristikami lineárních motorů jsou zdvih [mm], síla [N], napětí [V].

Zdvih (ang. stroke): udává se v mm a je to vzdálenost o kterou se vysune píst motoru z pozice zavřeno do maximální pozice otevřeno.

Síla (ang. force): udává se v N (Newton) a u lieárních pohonů se zpravidla udává ve dvěmi hodnotami tah/tlak. Síla v tahu je síla, kterou píst působí na křídlo světlíku při zavírání (píst se zasouvá do motoru). Síla v tlaku je síla, kterou píst působí při otevírání křídla světlíku (píst se vysouvá z motoru).

Napětí (ang. voltage): 230V nebo 24V. Napětí 230V se používá u běžného (denního, provozního). Pokud je projektem požadované bezpečné napětí (např. skleníky, bazény, …), používají se motory s napětím 24V. Také v případech odvětrání chráněných únikových cest se používají motory s napětím 24V z důvodu nutnosti záložního zdroje (většinou baterie).

motor montovaný na rám (hodnota pro motor KATO)

Montáž motoru na rám je praktická z toho hlediska, že napájecí kabel k motoru lze jednoduše vést v liště na rámu, popř. zasekat do zdi, popř. vést uvnitř rámu okna. Montáž na rám klade požadavky na větší místo na rámu, což není vždy možné.

motor montovaný na křídlo(hodnota pro motor KATO)

Montáž motoru na křídlo se používá častěji, protože motor se montuje většinou na již začištěné okno a dodavatel oken není zpravidla informován o požadavcích na montáž motoru. Nevýhodou montáže na křídlo je umístění přívodního napájecího kabele. Zpravidla se umísťuje do zasklívací lišty a ústí u pantů. Výhodou je menší požadovaný prostor na rámu okna.

O nás

Naše společnost Elektrovent s.r.o. byla založena v roce 2009 a působí na území celé České republiky zejména v oblasti systémů požárního odvětrání chráněných únikových cest v budovách a systémů denního větrání.

Systémy požárního odvětrání CHÚC vč. dodávky instalujeme především do bytových domů, prodejen a obchodních center, kancelářských budov, různých hal apod.

Nabízíme i kompletní renovace stávajících nefunkčních a nevyhovujících požárních odvětrání vč. zajištění dodávky oken, světlíků, elektrických zámků a záložních zdrojů v bytových domech pro bytová družstva a SVJ. Následně provádíme jejich povinné pravidelné i mimořádné kontroly provozuschopnosti dle Vyhlášky MV č. 246/2001 Sb.

Zajišťujeme dodávky i montáže elektropohonů k otevírání oken a světlíků a pro dokonalou funkci otevíracích zařízení i vhodné doplňující komponenty, které mohou tato ovládání zjednodušit nebo zabránit poškození.

Vždy se snažíme vycházet maximálně vstříc požadavkům zákazníků a dodávat všem pouze služby a výrobky té nejvyšší možné kvality.